Systémy datových sběrnic ve vozidlech Ford

Z Autodiagnostika
Přejít na: navigace, hledání
Article.png
Články FoCOM


Systémy datových sběrnic ve vozidlech Ford

Sběrnice ISO (mezinárodní organizace pro normalizaci)

ISO sběrnice má pouze jedno komunikační vedení. Není vhodná pro oboustrannou komunikaci mezi řídicími systéy, ale pouze k diagnostice jednotlivé ECU.

Sběrnice SCP (Standard Cooperate Protocol - standardní komunikační protokol)

Sběrnice SCP je sběrnicí sériové datové komunikace a je tvořena dvěmi kroucenými kabely. Používá se k oboustranné komunikaci mezi řídicími jednotkami a současně je na ní napojen diagnostický konektor (DLC).

Protokoly Ford.jpg

Sběrnice ACP (Audio Control Protocol - protokol audiosystému)

ACP sběrnice je zcela samostatnou datovou sběrnicí, vychází ze sběrnice SCP. Tato datová sběrnice pracuje s jednoduchým komunikačním protokolem. V automobilech Ford je využívána pouze v rámci propojení audiosystémů a telefonních linek.


Sběrnice CAN (Controller Area Network - datová sběrnice sítě automobilu)

Sběrnici CAN vyvinula společnost Bosch jako sběrnici speciálně navrženou pro automobilovou techniku. Jedná se o normalizovanou sériovou datovou sběrnici. CANová sběrnice se liší podle přenosové rychlosti. V rámci vozidel konceru Ford rozlišujeme dvě rychlosti sběrnice CAN a to vysokorychlostní HS-CAN a středně rychlou MS-CAN.


Sběrnice LIN (Local Interconnect Network - lokální propojovací síť)

LIN sběrnice a standard LIN je speciálně navržen ke komunikaci mezi inteligentními snímači a různými ovladači v moderních vozidlech. Sběrnice LIN májí pouze jedno vedení . Toto vedení se skládá z vysílací jednotky LIN-Master jedné nebo více přijímacích jednotek LIN-Slave. LIN- Slave může být i ultrazvukový snímač.